Katan tyyliblogi

Pukeutumisvinkkejä ja asukokonaisuuksia

Denim setti ja uusia fyrrypaitsikoita

Tästä se alkaa taas! Parin viikon kuvauspaussi teki terää. Vaikka työ on kuinka kivaa ja mielekästä, tekee pieni breikki välillä hyvää. Katsoin, että viime vuonna olimme kuvanneet noin 15.000 asukuvaa! Reilusti  yli 1000 kuvaa per kuukausi. Se on hurja määrä 🙂 Vaatteita on tullut vaihdettua ja juostua ulos ja sisään kuvattavaksi tuhansia kertoja. Tapanani on myös raahata vaatteita kotiin ja tehdä siellä kuvauksia talvisin juuri sunnuntai aamuisin, koska se on ainut aika kun on valoista. Iltapäivisin ei kuvauksia tehdä, koska pimeys tulee jo kolmen jälkeen. Tämä on yksi syy, miksi odotan kovasti kevättä ja valoisuutta, se antaa lisää työaikaa kuvauksille.

 

Denim paita fyrryllä

Denim paita on ohuehkoa puuvillaa ja miellyttävä iholla. Paidassa on kaulukset ja edessä on V-kaula-aukko. Painonapit alkavat kauluksen alapuolelta. Niskassa on pystykaulus ja fyrrykantti on paidan edessä. Paita on kevyesti slimmattu vyötäröltä ja se ylettyy juuri haarasauman alapuolelle. Paidan helma on pyöristettu. Minulla on paidasta päällä koko 36.

 

Denim midihame

Denim hame on ohuehkoa puuvillaa. Hame on istuva vyötäröltä ja hameen takana on vetoketju. Hameen edessä on laskokset, jotka on neulottu noin 10 cm kiinni ylhäältä alaspäin eli hame laskeutuu kauniisti eikä ole ”pönkkö”. Hame levenee alaspäin ja sen sivuissa on taskut, jotka on tuotu hieman hameen etupuolelle. Hameeseen kuuluu vyö. Minulla on hameesta päällä koko 34. Hame ei ole pientä kokoa eli hameen koon ratkaisee vyötärön ympärys, lantiolla on tilaa.

 

Denim setti ei jousta, mutta se ei minusta haittaa. Denim on suht´ ohkaista ja notkeaa ja mukavan tuntuista iholla. Asu toimii kauniisti näin yhdessä, mutta toki osat toimivat myös erikseen. Mietin silmissäni jo että yhdistän denim paidan valkoisten farkkujen kanssa keväällä. Paita on juuri sopiva valkoisten farkkujen kanssa, koska se on hieman pidempi ja tumma farkku antaa kivan kontrastin valkoisiin farkkuihin. Ja toki myös toisinpäin eli valkoinen yläosa ja tumma farkkuhame. Ihanasti toimii 🙂

Denimissä on konjakinväriset tikkaukset, joten pieni Rosalia laukku on settiin täysi kymppi!

 

Tein asuista Reelsin ja yhdistin alla olevat paidat erilaisiin alaosiin. Minulla on Reelsissä nämä minun suosikkifarkut eli Dream Kick farkut. Sitten sieltä löytyy beiget Svea housut sekä Straight farkut.

Farkkumuoti on tänä keväänä rentoa. Leveät ja suorat farkut ovat edelleen ne ”must have” , mutta mallistoissa tullaan näkemään myös hieman löysempiä ja rentoja farkkuja. Ja mikä on minusta parasta, on että materiaalit ovat joustavia ja ohkaisia!

 

Brontte raitainen fyrrypaitis

Brontte raitapaidan sininen sävy on keskisininen, raidat ovat valkoisia. Paidassa on kaulukset ja napit edessä, ylhäältä alas saakka. Edessä, nappilistan vieressä on fyrrykantti. Hihat ovat täyspitkät ja hihansuissa on rannekkeet ja kaksi nappia. Malliltaan paita on suora ja sen helma on hieman pyöristetty. Paidassa on rintalaskokset. Minulla on paidasta päällä koko 36.

 

Tämä on minun suosikkilook, koska rakastan valkoisia kauluspaitoja ja valkoisia tennareita! Värinä syksynaiselle vitivalkoinen ei ole se paras värivalinta, mutta se ei minua haittaa. Koska rakastan valkoisia paitiksia, aion myös käyttää niitä!

 

Pranvera frillakanttinen kauluspaita

Pranvera on kaunis paitis! Se on malliltaan suora ja hieman lyhkäisempi, laatikkoimainen paitis. Paitiksessa on kaulukset ja napit edessä, ylhäältä alas saakka. Hihat ovat aavistuksen löysähköt ja suorat. Hihansuissa on kaksi kaunista kirkasta nappia. Hihansuut saa aavistuksen kireämmälle kuin ne ovat kuvassa, jos haluaa. Takana on selkälaskos, joka antaa tilaa paitikselle. Paitis ylettyy noin lonkkaluiden alapuolelle. Minulla on paitiksesta päällä koko 34. Paitis on reiluhkoa kokoa.

 

Pranvera paitiksesta löytyy myös tämä vaaleansinivalkoinen versio. Hihansuista vielä sen verran, että rannekkeet ovat leveät. Ne eivät nappaa ranteisiin kiinni. Niissä on tuplanapitus eli ne saa hieman kapeammaksi, jos haluaa. Itse tykkäsin kovastikin juuri näistä hihoista. Ajattelin, että nehän voi kesällä kääräistäkin pari kertaa.

 

Aika ihana kevään aloitus, eikö vain? Hyvät farkut ja rennot paidat ovat ihanan rennon tyylikkäitä ja näillä jos joillekin on varmasti käyttöä. Tässä vielä yksi, Marianne karkkipaita 🙂

 

Parinaz kauluspaita

Parinaz paitis on raikas kuin Marianne karkki 🙂 Paitis on malliltaan reiluhko ja hieman pidempi, se ylettyy reippaasti pepun alapuolelle. Malliltaan se on suora ja sen helma on pyöristetty. Hihat ovat täyspitkät ja hihansuissa on napit. Edessä on rintataskut, jotka eivät pullahda paidasta vaan ovat huomaamattomat, mutta tuovat paitaan rentoa lookkia. Minulla on paidasta päällä koko 32. Paita on yhden koon reilumpaa kokoa kuin normaalisti.

Katso Reels!

Verkkokauppamme palvelee 24/7. Ennen klo. 14.00 tehdyt tilaukset lähtevät samana päivänä ma-pe. Yli € 50,00 tilaukset toimitamme veloituksetta. Vastaamme tuotetiedusteluihin/tilauksiin ma-pe liikkeemme aukioloaikoina shop@dopp.fi

Tuotteen varaus liikkeeseen: Mikäli haluaa varata tuotteen liikkeeseen ja tulla sovittamaan, tulee se tehdä verkkokaupan kautta ja valita maksutavaksi ”Varaus liikkeeseen”. Tällöin tuote on sivussa ja noudettavissa liikkeestämme seuraavaan arkipäivään klo. 18.00 saakka. Lauantaina ja sunnuntaina tehdyt varaukset pidetään varattuina tiistaihin klo. 18.00 saakka. Mikäli noutoa ei tapahdu tähän mennessä, varaus perutaan. Verkkokaupasta tehty tuotevaraus maksetaan noudettaessa. Jos tilausta tehdessä tilauksessa lukee “Jälkitoimitus” laitamme tekstiviestin, kun tuote on saapunut liikkeeseemme.

Kategoriat

Aiheeseen liittyvät kirjoitukset

3 kommenttia

  1. Rento Paninaz kauluspaita moneen menoon.Farkkuhameessa uusi malli.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *