Katan tyyliblogi

Pukeutumisvinkkejä ja asukokonaisuuksia

Kaksiosaisissa juhla-asuissa

Juhla-asun ei aina tarvitse olla mekko. Se voi olla hame ja ylösa tai housut ja yläosa. Mekko on kuitenkin monelle se helpoin valinta, koska silloin ei tarvitse miettiä, että sekä ylä- että alaosa sopii yhteen. Ja tämä onkin kätevää. Mutta toisaalta taas kaksiosaisessa asussa kätevää on se, että osia pystyy yhdistelemään juhlan jälkeen myös erikseen.

Itse käytän enemmän kaksiosaisia asuja, kuin mekkoja. Mutta tämä johtuukin siitä, että viihdyn eniten hameissa. Viihdyn myös housuissa, mutta hameet ovat ykkösjuttuni. Esimerkiksi nämä tämän postauksen asut ovat minun lemppareitani

Muistathan meidän LIVE lähetyksen tänä aamuna klo. 9.00 ja se pidetään instagramissa. Tallenne tulee etusivulle kohtaan ”Seuraathan meitä”. Tervetuloa mukaan!

 

Tämä asukokonaisuus on todellakin minun mieleeni. Voin paljastaa teille, että tämä asukokonaisuus on maistiaisia kevään 2026 valikoimista. Tiedän, että talvikaan ei ole vielä saapunut ja minä puhun jo tulevasta keväästä, mutta se on tämä ammattitauti. Me vaatealan ammattilaiset elämme puoli vuotta edellä muita.

Tämä asukokonaisuus tullaan näkemään tänään LIVEssä! Tämän värin nimi on tumma vanharosa. Paidassa sävy on aavistuksen lämpöisempi kuin hameessa.

 

Gracie röyhelöpaita

Gracie röyhelöpaita on super söpö. Paidassa on pystykaulus ja sen reunaa kiertää pieni salsakantti. Edessä on V-kaula-aukko ja kaula-aukossa on nauhat. Hihat ovat hieman pussimaiset ja hihoissa on kuminauha ja salsakantti. Paita levenee aavistuksen alaspäin ja se loppuu lantiolle. Helma on minimaalisesti pyöristetty. Minulla on paidasta päällä koko 34. Paita on reiluhkoa kokoa.

 

Zilky midihame

Zilky hame on loistava hame niin mallinsa kuin materiaalinsakin ansiosta. Hameen vyötäröllä on kuminauha, joka on ainoastaan hameen selkäpuolella. Edestä vyötärönauha on sileä. Hameen sivuissa on taskut ja hame levenee kevyesti alaspäin loppuen reilusti pohkeiden alapuolelle. Minulla on hameesta päällä koko 36.

  • Zilky midihame € 99,95 koot 34-44 useita värejä täältä

 

Kaunis asu, luonnonvaalea on talvella ylellinen väri

 

Rachel röyhelöpaita

Rachel röyhelöpaita on kaunis ja ajaton. Paita toimii niin arkeen kuin juhlaankin, riippuen millaiseen alaosaan sen yhdistää. Paidan edessä on napit ja kaulukset. Edessä on myös kauniit fyrrykaistaleet, samoin hihansuissa. Malliltaan paita on suora ja se loppuu lantiolle. Paidan helma on aavistuksen pyöristetty. Minulla on paidasta päällä koko 34.

 

Tummansiniseen voi yhdistää myös mustaa. Pidän enemmän tästä yhdistelmästä, jossa alaosana on tummansininen tuote ja yläosana on musta. Eli vaaleampaa alaosassa ja tummempaa yläosassa.

 

Sable pitsipoolo

Sable on kaunis pitsipoolo. Poolo on pehmoinen ja joustava ja pitsi on tiheästi ommeltua. Tämä tarkoittaa sitä, että paita ei ole läpinäkyvä. Paidan alle voi pukea pelkästään mustat liivit. Itselläni on nudet liivit poolon alla ja nekään eivät ole läpinäkyvät. Paidan hihansuita ja helmaa sekä kauluksen reunaa kiertää kaunis pitsireunus. Paita on vartalonmyötäinen ja se vastaa normaalia kokoa tai aavistuksen pienempää kokoa kuin normaalisti

 

Puin vyötärölle kauniin ruusuvyön, jota löytyy myös tummanruskeana.

 

  • Taftihame € 199,00 tummansininen ja tumma purppura

Tuotteen varaus liikkeeseen: Mikäli haluaa varata tuotteen liikkeeseen ja tulla sovittamaan, tulee se tehdä verkkokaupan kautta ja valita maksutavaksi ”Varaus liikkeeseen”. Tällöin tuote on sivussa ja noudettavissa liikkeestämme seuraavaan arkipäivään klo. 18.00 saakka.
Poikkeuksena lauantaina ja sunnuntaina tehdyt varaukset pidetään varattuina tiistaihin klo. 18.00 saakka.
Mikäli noutoa ei tapahdu tähän mennessä, varaus perutaan. Varauksen peruutuksesta asiakas saa sähköposti ilmoituksen. Verkkokaupasta tehty tuotevaraus maksetaan noudettaessa. Jos tilausta tehdessä tilauksessa lukee “Jälkitoimitus” laitamme tekstiviestin, kun tuote on saapunut liikkeeseemme.

Kategoriat Ylä- ja alaosat

Aiheeseen liittyvät kirjoitukset

2 kommenttia

Toden totta, juhla-asu voi olla kaksiosainen kuten Kata sanoo. Itse käytän isoissa juhlissa mekkoja ja pienemmissä kemuissa kaksiosaista asua. Hame ja pusero on riennoissa nappivalinta myös ja kyllä ne hyvin istuvat housutkin käy alaosana.

Röyhelöpaidat samoin kuin pitsipaita ovat niin naisellisia.
Taffi-hame on upea ja sitä voi yhdistellä eli sopii myös neuleen kanssa.

Mitä muuta nainen voi toivoa asultaan kuin istuvuutta ja että asu on kaunis? Itse toivon ja tykkään, että vaatteessa on joku juju. Se voi olla pussimaiset hihat, röyhelöt, frillat, kauniit napit, liehuva hameen helma tai leveät lahkeet housuissa. Kiinnitän heti katseeni, jos vaatteessa on jokin näistä.

Zilky hame enteilee kevättä ja hame vaan on ihan best. Ei ole Kata turhaan kehunut hametta. Zilky kestää mitä vaan ja on helppo.

Upeita asuja js vielä upeamman show Kata järjestää tänään. Onneksi siitä tulee tallenne.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *