Katan tyyliblogi

Pukeutumisvinkkejä ja asukokonaisuuksia

Äitienpäivä postaus

Ensinnäkin haluan kiittää teitä niin ihanista ja sydämellisistä kommenteista koskien meikkivideotani perjantaina (löydät sen perjantain postauksesta). Tiedättekö, että olen yrittänyt tehdä muutamaan otteeseen meikkivideota tänä kevät talvena, mutta niistä ei ole tullut yhtikäs mitään. Olen ollut ihan liian kiireinen ja stressitasot ovat olleet korkealla, joten sydän ei ole ollut mukana videoissa. Haluan toimia kaikessa tekemisessäni niin, että olen täysillä mukana hommassa. En kestä mitään ”puoliksi tehtyä” asiaa…noh, tämähän on raskas luonteenpiirre ja huomaan että se vain ”pahenee” vanhetessa. Tunnistatko sinä itselläsi samoja piirteitä?

Se mitä tekee, niin tekee kunnolla ja ”sydän mukana” on yksi minun motoistani 🙂 Ja toinen on, että jos ei jotain osaa, niin opettelee. ”En osaa” on pelkkää tekosyyn keksimistä! Olenpas raskas (ja itkuhymiö perään)

 

Äitienpäiväksi stailasimme kahdeksan erilaista asukokonaisuutta, jotka yhdistetään ihan arkeen, mutta myös pieneen menoon

Benete mekko

Benete mekko on super söpö. Mekossa on kaunis broderattu kangas. Kaula-aukko on niskasta O-mallinen ja aukeaa V-mallisesti edestä. Hihat ovat pussimaiset kuminauhakujalla hihansuissa. Mekko on vartalonmyötäinen mekon poikkileikkaukseen asti, joka on rinnan alapuolella. Poikkileikkauksen edessä on pienen pieniä vekkejä. Helmaosa levenee kevyesti alaspäin ja loppuu juuri polvien alapuolelle. Mekon takana, selän kohdalla on kuminauharypytystä. Mekon sivuissa on taskut. Minulla on mekosta päällä koko 34.

 

Kauniista broderaussarjasta löytyy polvimittainen Benete mekko ja Bentha paita. Värit tuotteissa ovat sininen ja rosa.

 

Mona Arpa farkkuhame

Mona Arpa on ohkaista ja notkeaa farkkumateriaalia. Hameessa on sileä vyötärönauha edessä ja takana selkäpuolella on kuminauha. Hame levenee kevyesti alaspäin ja loppuu noin polvien yläpuolle. Hameen sivuissa on taskut. Minulla on hameesta päällä koko XS.

 

Asu 2.

Tässä asukokonaisuudet sinisinä

Benete mekko on niin ihana päällä. Tykkään myös sen mallista. Se on linjakas, mutta ei tiukka ja plussana on taskut.

 

Bentha paita

Bentha on kevyt ja loistava arkipaita. Kaula-aukko on O-mallinen, mutta se ei ole malliltaan syvä. Raglanmalliset hihat ovat löysähköt ja ne ylettyvät kyynerpäiden yläpuolelle. Malliltaan paita on löysähkö ja suora lantiolle asti. Minulla on paidasta päällä koko 34 ja Gabilla on videolla päällä koko 36.

 

Arpa farkkuhametta löytyy myös keskisininen pesu. Arpa sarjaan kuuluu myös mekko, housut ja paita/jakku. Sarja on ihanan ohkaista ja pehmoista ns. ”kesälaatua”. Arpa sarja löytyy täältä.

 

Asu 3. 

 

Amanda broderattu midimekko

Amanda on upea ja näyttävä mekko! Mekossa on O-kaula-aukko, joka muuttuu V-aukoksi edestä. Hihat ovat lyhkäiset ja hihansuissa on kuminauhat. Mekko on vartalonmyötäinen vyötärölle asti, jonka jälkeen helma levenee kevyesti alaspäin ja loppuu lähelle nilkkoja. Mekon vyötäröllä on valkoinen vyö. Mekossa on kaunista broderusta ja mekon helma on myös kauniisti toteutettu. Minulla on mekosta päällä koko 34 ja Gabilla on videolla päällä koko 36.

 

 

Mona Arpa farkkumekko

Mona Arpa kuuluu Arpa sarjaan, joka on ohkaista ja pehmoista kesälaatu farkkukangasta. Farkkumekossa on kaulukset ja edessä on napit ylhäältä alas asti. Hihat ovat löysähköt ja ne ylettyvät lähes kyynerpäiden kohdalle. Mekossa on kaksi salsakanttia, ensimmäinen on rinnan alapuolella ja toinen on noin polvien yläpuolella. Mekko levenee kevyesti alaspäin ja loppuu lähes nilkkojen kohdalle. Rintataskut eivät pullahda ulos mekosta. Mekon sivuissa on taskut. Minulla on mekosta päällä koko XS. Mekko on yhden koon isompaa kokoa kuin normaalisti.

 

Tummansinisiä punosvöitä en ole nähnyt itseasiassa koskaan eli jos sinulla on joskus ollut tällainen mielessä, niin nappaa tämä heti. Ja sama koskee tummanruskeaa Kia punosvyötä.

 

Asu 4.

 

Malue Antoinett midimekko kauluksilla

Malue kauluksellinen midimekko kuuluu samaan tuoteperheeseen kun Antoinett pallomekko. Mekossa on kaunis malli. Siinä on kaulukset ja edessä on napit poikkileikkaukseen asti. Paita on leveähkö yläosasta eli olkasaumat tipahtavat reippaasti olkapäiden alapuolelle. Vyötäröllä on leveähkö tuplakankainen kantti. Helmaosassa on muutama vekki eli se levenee alaspäin loppuen nilkkojen kohdalle. Minulla on mekosta päällä koko S. Mekko ei jousta vyötärön kohdasta. Midimekko sopii X- ja A-vartaloiselle naiselle.

 

Lotus smokkimekko

Lotus smokkimekko on niin kaunis kesämekko. Mekossa on suorakulmaisen mallinen kaula-aukko. Hihat ovat pussimaiset ja hihansuissa on kuminauhat. Mekon yläosa on joustavaa kumilankarypytystä joka loppuu vyötärön kapeimpaan kohtaan ja helmaosa levenee kevyesti alaspäin loppuen nilkkojen kohdalle. Minulla on mekosta päällä koko XS. Mekko vastaa normaalia kokoa.

 

Mekon kaula-aukon voi myös vetäistä olkapäiden alapuolelle off-shoulder tyylisesti.

Katso Reels!

You are currently viewing a placeholder content from YouTube. To access the actual content, click the button below. Please note that doing so will share data with third-party providers.

More Information

Tuotteen varaus liikkeeseen: Mikäli haluaa varata tuotteen liikkeeseen ja tulla sovittamaan, tulee se tehdä verkkokaupan kautta ja valita maksutavaksi ”Varaus liikkeeseen”. Tällöin tuote on sivussa ja noudettavissa liikkeestämme seuraavaan arkipäivään klo. 18.00 saakka.
Poikkeuksena lauantaina ja sunnuntaina tehdyt varaukset pidetään varattuina tiistaihin klo. 18.00 saakka.
Mikäli noutoa ei tapahdu tähän mennessä, varaus perutaan. Varauksen peruutuksesta asiakas saa sähköposti ilmoituksen. Verkkokaupasta tehty tuotevaraus maksetaan noudettaessa. Jos tilausta tehdessä tilauksessa lukee “Jälkitoimitus” laitamme tekstiviestin, kun tuote on saapunut liikkeeseemme.

Kategoriat Mekot, Ylä- ja alaosat

Aiheeseen liittyvät kirjoitukset

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *